Gluten-Free Products | GymBeam.com Skip to main content
Coffee & Tea now with up to 20 % off

Gluten-Free Products

Gluten-Free Products is a category that offers a wide selection of gluten-free foods. Gluten is a protein found in many grains such as wheat, barley, and rye. For some people, it can cause health issues, leading them to follow a gluten-free diet. That said, people sometimes eliminate gluten from their diet for other reasons, such as weight loss or special diets that exclude common allergens. This category therefore includes gluten-free foods suitable for preparing balanced meals every day—from breakfast to lunch, snacks, and dinner. There are also snacks perfect for when you're hungry or craving something sweet.

In the gluten-free category, you will find:

The aforementioned foods are perfect for making tasty lactose-free meals at home. If you're looking for new recipe ideas, be sure to check out the gluten-free recipes section on our blog.

 
BIO Zero Noodles 385 g – GymBeamOut of stock

BIO

Vegan

BIO Zero Noodles 385 g – GymBeam
€2.60
(€6.75/ kg)
BIO Black Beans - Ready to Eat - VanaVitaOut of stock

BIO

Vegan

BIO Black Beans - Ready to Eat - VanaVita
From€1.95
(€13.00/ kg)
Cashew Butter with Chocolate and Banana - GymBeamOut of stock
Cashew Butter with Chocolate and Banana - GymBeam
From€9.95
(€29.26/ kg)
BIO Japanese Matcha - VanaVitaOut of stock

BIO

Vegan

BIO Japanese Matcha - VanaVita
€8.95
(€89.50/ kg)
BIO Pumpkin Seeds - VanaVitaOut of stock

BIO

Vegan

BIO Pumpkin Seeds - VanaVita
€7.50
(€15.00/ kg)
Salmon in Brine - GymBeamOut of stock
Salmon in Brine - GymBeam
From€2.95
(€17.35/ kg)
BIO Protein Pasta - Fusilli - VanaVitaOut of stock
BIO Protein Pasta - Fusilli - VanaVita
€3.40
(€13.60/ kg)
BIO Pea Pasta - Fusilli - VanaVitaOut of stock
BIO Pea Pasta - Fusilli - VanaVita
€2.30
(€9.20/ kg)
BIO Zero Spaghetti 385 g – GymBeamOut of stock

BIO

Vegan

BIO Zero Spaghetti 385 g – GymBeam
€2.60
(€6.75/ kg)
Carbosnack 50 g - NutrendOut of stock

Vegan

Carbosnack 50 g - Nutrend
From€1.50
(€30.00/ kg)
BIO Agave Syrup 250 ml - GymBeamOut of stock

BIO

Vegan

BIO Agave Syrup 250 ml - GymBeam
€2.55
Lyophilized Tangerines – GymBeamOut of stock

Vegan

Lyophilized Tangerines – GymBeam
€8.95
(€89.50/ kg)
BIO Kombucha - GymBeamOut of stock
BIO Kombucha - GymBeam
From€2.50
(€7.58/ l)
BIO Sushi Rice - GymBeamOut of stock

BIO

Vegan

BIO Sushi Rice - GymBeam
€3.20
(€6.40/ kg)
BIO Baking Powder - GymBeamOut of stock

BIO

BIO Baking Powder - GymBeam
€2.70
(€18.00/ kg)
BIO ZERO Penne - GymBeamOut of stock

BIO

Vegan

BIO ZERO Penne - GymBeam
€2.60
(€6.75/ kg)
MoiMüv Protein Pro Bar - GymBeamOut of stock
MoiMüv Protein Pro Bar - GymBeam
€2.30
(€41.82/ kg)
BIO Date Syrup - GymBeamOut of stock

BIO

Vegan

BIO Date Syrup - GymBeam
€3.40
(€13.60/ l)
Ginkgo Biloba Tea - GymBeamOut of stock
Ginkgo Biloba Tea - GymBeam
€1.55
(€31.00/ kg)
BIO Protein Crispbread - GymBeamOut of stock

BIO

Vegan

BIO Protein Crispbread - GymBeam
€1.95
(€19.50/ kg)
Nutritional Yeast - GymBeamOut of stock

Vegan

Nutritional Yeast - GymBeam
€3.40
(€22.67/ kg)
BIO Red Jasmine Rice (unhusked) - GymBeamOut of stock
BIO Red Jasmine Rice (unhusked) - GymBeam
€4.10
(€8.20/ kg)
Tuna in Olive Oil with Orange & Cinnamon - GymBeamOut of stock
Tuna in Olive Oil with Orange & Cinnamon - GymBeam
From€3.70
(€30.83/ kg)
Job‘s Tears - WolfberryOut of stock

Vegan

Job‘s Tears - Wolfberry
€5.95
(€23.80/ kg)
Items 289-312 out of 327