Gluten-Free Products | GymBeam.com Skip to main content
SUPERFOODS for immune support now with up to 20% off

Gluten-Free Products

Gluten-Free Products is a category that offers a wide selection of gluten-free foods. Gluten is a protein found in many grains such as wheat, barley, and rye. For some people, it can cause health issues, leading them to follow a gluten-free diet. That said, people sometimes eliminate gluten from their diet for other reasons, such as weight loss or special diets that exclude common allergens. This category therefore includes gluten-free foods suitable for preparing balanced meals every day—from breakfast to lunch, snacks, and dinner. There are also snacks perfect for when you're hungry or craving something sweet.

In the gluten-free category, you will find:

The aforementioned foods are perfect for making tasty lactose-free meals at home. If you're looking for new recipe ideas, be sure to check out the gluten-free recipes section on our blog.

 
BIO Milk Thistle Oil - GymBeam

BIO

BIO Milk Thistle Oil - GymBeam
€9.50
(€38.00/ l)
BIO Coconut Syrup - GymBeam

sale -20%

BIO

Vegan

BIO Coconut Syrup - GymBeam
€4.40
(€17.60/ l)
BIO RBD Coconut Oil - GymBeam

BIO

Vegan

BIO RBD Coconut Oil - GymBeam
€5.95
(€11.90/ l)
Liquid Stevia - GymBeam

sale -20%

Liquid Stevia - GymBeam
€5.20
(€52.00/ l)
BIO Apricot Kernel Oil - GymBeam
Made in Germany

BIO

Vegan

BIO Apricot Kernel Oil - GymBeam
€8.95
(€89.50/ l)
BIO Mango Shot Chilli&Turmeric - VanaVita

sale -20%

BIO

Vegan

BIO Mango Shot Chilli&Turmeric - VanaVita
From€2.00
(€33.33/ l)
Chicory Syrup - GymBeam

up to -15%

Vegan

Chicory Syrup - GymBeam
€2.75
(€11.00/ l)
Peanut Butter with Salted Caramel - GymBeam
Peanut Butter with Salted Caramel - GymBeam
€7.95
(€23.38/ kg)
BIO Kombucha - GymBeam
BIO Kombucha - GymBeam
€2.50
(€7.58/ l)
BIO Rice Syrup - GymBeam

BIO

Vegan

BIO Rice Syrup - GymBeam
€3.20
(€12.80/ l)
BIO Apple Cider Vinegar – GymBeam

BIO

Vegan

BIO Apple Cider Vinegar – GymBeam
€4.10
(€8.20/ l)
BIO Flaxseed Oil - VanaVita

BIO

Vegan

BIO Flaxseed Oil - VanaVita
€3.95
(€15.80/ l)
BIO Balsamic Vinegar - GymBeam

Vegan

BIO Balsamic Vinegar - GymBeam
€5.95
(€23.80/ l)
BIO Sesame Oil - GymBeam

BIO

Vegan

BIO Sesame Oil - GymBeam
€6.50
(€26.00/ l)
BIO Herb Garlic Spice Oil - GymBeam

BIO

Vegan

BIO Herb Garlic Spice Oil - GymBeam
€5.95
(€59.50/ l)
BIO Coconut Milk 400 ml - VanaVita

BIO

Vegan

BIO Coconut Milk 400 ml - VanaVita
€2.80
(€7.00/ l)
Ready To Drink Food 400 ml - SATURO

Vegan

Ready To Drink Food 400 ml - SATURO
€4.80
(€12.00/ l)
BIO Ginger Shot with Matcha - VanaVita

sale -20%

BIO

Vegan

BIO Ginger Shot with Matcha - VanaVita
From€2.00
(€33.33/ l)
Carbosnack 50 g - NutrendOut of stock

Vegan

Carbosnack 50 g - Nutrend
From€1.50
(€30.00/ kg)
BIO Date Syrup - GymBeamOut of stock

BIO

Vegan

BIO Date Syrup - GymBeam
€3.40
(€13.60/ l)
Minestrone soup - ActivusOut of stock

BIO

Vegan

Minestrone soup - Activus
€36.95
(€10.26/ kg)
Milk Thistle Oil - WolfberryOut of stock

Vegan

Milk Thistle Oil - Wolfberry
€5.95
(€23.80/ l)
BIO Virgin Coconut Oil - WolfberryOut of stock

BIO

Vegan

BIO Virgin Coconut Oil - Wolfberry
From€2.80
(€14.00/ l)