| GymBeam.com Skip to main content
SUPERFOODS for immune support now with up to 20% off

Vegetarian products

Vegetarian products is a category that includes a range of foods suitable for the diets of all vegetarian preferences. Lacto-ovo vegetarians, who complement their plant-based diets with eggs and dairy products, are sure to find something to their liking. Pescatarians will then surely appreciate the selection of fish. No matter the type of vegetarianism you follow, you'll definitely find the right products for you in this category. You have a diverse selection of foods available so that you can create a variety of meat-free recipes.

In the category of vegetarian products, you'll find:

  • Cereals and pseudocereals, which are the foundation of a plant-based diet. Rice, buckwheat, quinoa, and amaranth are a great fit for many vegetarian meals. They can be used as a side dish or as the main ingredient in savoury or sweet soufflés, pancakes, muffins, as well as savoury or sweet porridge.
  • Cereal products like pasta, couscous, or bulgur are ideal for preparing quick lunches or dinners. You'll also appreciate the delicious pizza base, which allows you to have a pizza ready on the table in ten minutes. With wheat tortilla, you can prepare a tasty wrap for lunch or brunch even faster.
  • Legumes are a great source of plant-based protein. They are suitable for making soups, nutritious salads, spreads, or tasty falafel. Lentil pasta is also a good choice when it comes to legume-based options.
  • Fish such as the tasty salmon, tuna, or sardines will enrich your diet not only with protein but also healthy fats. You can use them as a base for spreads, pasta sauces, or as a filling for tortilla wraps.
  • Plant-based meat alternatives like tofu, tempeh, or seitan work great as protein sources for both vegetarians and vegans. You can serve them with a cereal side dish, use them to prepare a vegan burger, or create a delicious pasta sauce.
  • Liquid egg whites are a practical way to add high-quality egg protein to your diet. You can drink them on their own, or use them for preparing omelettes or other fit recipes.
  •  Nuts are an excellent snack with the content of protein, fibre, and healthy fats. Enjoy them on their own, with porridge, or use them to make tasty banana bread, Bundt cake, or other delicious desserts.
  • Nut butters can be enjoyed on pancakes, granola, or just eat them out of the jar with a spoon. Plus, you can whip up fantastic recipes with them, like these no-bake peanut butter biscuits or peanut butter ice cream. If you have a sweet tooth, you'll also enjoy various flavoured nut butters or protein spreads.
  • Seeds such as chia, flax, sunflower, or pumpkin seeds will become your go-to choice for cereal porridge, salads, biscuits, or making chia pudding.
  • Porridge, granola, or breakfast cereals are the foundation of a healthy breakfast. You can jazz them up with yoghurt, kefir, or whey protein powder.
  • Freeze-dried fruits work wonders in porridge and are perfect on crêpes, pancakes, or in your favourite cakes.
  • Superfoods like chlorella, spirulina, green barley, or matcha will enrich your diet with plenty of essential nutrients.
  • Protein bars, flapjacks, and other snacks are ideal for on-the-go snacking and busy days, satisfying hunger and sweet cravings in no time.
  • Protein powders, whether whey or plant-based, will help meet your daily protein needs, which is sure to be appreciated by athletes and active individuals alike.
  • The offer also includes oils, sauces, spreads, sweeteners, jams, fruit shots, complete meal replacements, and other tasty foods that fit into a vegetarian diet.

All these foods can be used to create homemade meatless recipes. In case you're seeking inspiration for delicious dishes, explore our diverse collection of vegetarian recipes.

If you want to learn more about the vegetarian diet, including its benefits and risks, check out our article: Vegetarianism: Advantages and Disadvantages of a Meat-Free Diet

 
Bronxe Erytritol 1000 g - Xucker

Vegan

Bronxe Erytritol 1000 g - Xucker
€19.95
(€19.95/ kg)
BIO Seitan - VanaVita
Made in Netherlands
BIO Seitan - VanaVita
From€4.50
(€22.50/ kg)
Lyophilized Pineapple - GymBeam

Vegan

Lyophilized Pineapple - GymBeam
€7.95
(€79.50/ kg)
Fit Breakfast Cereals - Sante
Fit Breakfast Cereals - Sante
€1.95
(€8.67/ kg)
BIO Partly De-Oiled Hazelnut Flour - Ölmühle Solling
Made in Germany
BIO Partly De-Oiled Hazelnut Flour - Ölmühle Solling
€9.50
(€19.00/ kg)
Gelling Powder 2:1 - Xucker

Vegan

Gelling Powder 2:1 - Xucker
€14.50
(€14.50/ kg)
BIO Mr. Wong‘s Rice Spice Mix 40 g - Sonnentor

BIO

Vegan

BIO Mr. Wong‘s Rice Spice Mix 40 g - Sonnentor
€4.50
(€112.50/ kg)
Nutty Mix with Strawberries - GymBeam

Vegan

Nutty Mix with Strawberries - GymBeam
€11.50
(€38.33/ kg)
Apricot Jam - Xucker

Vegan

Apricot Jam - Xucker
€5.95
(€27.05/ kg)
Raspberry Jam - Xucker

Vegan

Raspberry Jam - Xucker
€5.95
(€27.05/ kg)
Milk Chocolate - Xucker
Milk Chocolate - Xucker
€3.10
(€38.75/ kg)
Peanut Butter - The Protein Works

Vegan

Peanut Butter - The Protein Works
€16.95
(€17.12/ kg)
Unshelled Pistachios - GymBeam

Vegan

Unshelled Pistachios - GymBeam
€14.50
(€29.00/ kg)
Crispy Granola Hawaiian 500 g - Mornflake
Crispy Granola Hawaiian 500 g - Mornflake
€4.50
(€9.00/ kg)
Crunchy Granola Original 500 g - Mornflake
Crunchy Granola Original 500 g - Mornflake
€4.50
(€9.00/ kg)
Organic Chickpeas in brine - Activus

BIO

Vegan

Organic Chickpeas in brine - Activus
€3.40
(€13.60/ kg)
Dark chocolate - Xucker

Vegan

Dark chocolate - Xucker
€2.95
(€36.88/ kg)
Crispy Muesli Fruit, Nut & Seed 750g - Mornflake
Crispy Muesli Fruit, Nut & Seed 750g - Mornflake
€7.50
(€10.00/ kg)
Ready To Drink Food 400 ml - SATURO

Vegan

Ready To Drink Food 400 ml - SATURO
€4.80
(€12.00/ l)
Crispbread with Tomato & Basil - Wasa
Crispbread with Tomato & Basil - Wasa
€1.60
(€40.00/ kg)
Crispbread Original Crisp - Wasa

Vegan

Crispbread Original Crisp - Wasa
€2.80
(€14.00/ kg)
Crispbread Sport - Wasa

Vegan

Crispbread Sport - Wasa
€2.80
(€10.18/ kg)
Crispbread Delikatess - Wasa

Vegan

Crispbread Delikatess - Wasa
€2.60
(€9.63/ kg)
BIO Ginger Shot with Matcha - VanaVita

sale -20%

BIO

Vegan

BIO Ginger Shot with Matcha - VanaVita
From€2.00
(€33.33/ l)
Items 313-336 out of 385