| GymBeam.com Skip to main content
SUPERFOODS for immune support now with up to 20% off

Diets

Diets is a category that features food products organized by diet or eating preference, making it easier for everyone to find what they need, for example, those who are avoiding gluten or lactose. Vegetarians, vegans, and those who follow a plant-based diet will find their own dedicated section here. We've also included options for those who prefer products from organic farming. Here, you'll find ingredients for preparing balanced meals and desserts, as well as a variety of delicious snacks.

In the diets category, you will find:

  • Gluten-Free Products: Perfect for anyone avoiding gluten for any reason. Here you'll find a wide variety of gluten-free flours, porridges, and side dishes. Naturally, gluten-free foods such as legumes, nuts, seeds, meat, fish, and tofu are also available. Then there are essential ingredients for preparing and seasoning gluten-free meals, such as oils, vinegar, spices, sauces, and syrups. Convenient gluten-free snacks are also available to satisfy your hunger and delight your taste buds. This selection therefore caters to all those with celiac disease or anyone avoiding gluten for other reasons.
  • Lactose-Free Products: A category of lactose-free (milk sugar-free) foods, ideal for those following a lactose-free diet or reducing lactose intake. This includes lactose-free milk alternatives like coconut or almond beverages. For preparing lactose-free meals, options like ghee, oils, sauces, and spices are essential. Make sure to also stock your pantry with a range of porridges, side dishes, nuts, tuna, and chicken in brine. And when hunger creeps up on you, delicious lactose-free snacks are here to save the day.
  • Vegan Products: A diverse selection of foods with a purely plant-based ingredient profile. This category ensures everything is free from milk, meat, eggs, and other animal ingredients. Whether you're a vegan or just enjoy adding plant-based foods to your diet, you'll definitely find something to your liking here. Create balanced vegan meals using a combination of grains, plant-based proteins like tofu and tempeh, and healthy fats from nuts, seeds, or oils. Also don't forget the veggies, like kimchi. For snacks, you can choose from protein bars, freeze-dried fruits, to a piece of dark chocolate.
  • Vegetarian Products: A popular category for the fans of various forms of vegetarianism. It includes suitable foods for lacto-vegetarians, lacto-ovo vegetarians, as well as pescatarians. Choose from a wide range of grains, legumes, plant-based meat alternatives (tofu, tempeh, seitan), nuts, and nut butters. Here you'll find everything you need for preparing a variety of vegetarian meals, as well as ingredients for your favourite desserts.
  • BIO Products: Selected foods made from ingredients sourced from organic farming. These products are environmentally friendly, nutritionally rich, and delicious. In addition to popular superfoods like the BIO Green Barley or BIO Greens Mix, there are also BIO grains such as quinoa or the 5-grain flakes. Last but not least, don't miss out on BIO nut butters, oils, ginger shots, or the delightful Cocoa & Maca Drink.

This category allows you to easily choose suitable foods, whether you're avoiding gluten, lactose, prefer a plant-based diet, or enjoy products of BIO quality.

 
Tuna in Olive Oil with Apple, Sun-Dried Tomato & Piripiri - GymBeam
Tuna in Olive Oil with Apple, Sun-Dried Tomato & Piripiri - GymBeam
From€3.70
(€30.83/ kg)
Millet - GymBeam

Vegan

Millet - GymBeam
€1.30
(€2.60/ kg)
BIO Almond Butter - VanaVita

BIO

Vegan

BIO Almond Butter - VanaVita
From€13.95
(€41.03/ kg)
Dried Irish Sea Moss - GymBeam

Vegan

Dried Irish Sea Moss - GymBeam
€9.50
(€95.00/ kg)
Tuna Steak in Tomato Sauce - GymBeam
Tuna Steak in Tomato Sauce - GymBeam
From€2.20
(€18.33/ kg)
Lyophilized Red Currants - GymBeam

Vegan

Lyophilized Red Currants - GymBeam
€7.95
(€79.50/ kg)
Lyophilized Cranberries - GymBeam

Vegan

Lyophilized Cranberries - GymBeam
€9.50
(€95.00/ kg)
BIO Ground Cardamom 50 g - Sonnentor

BIO

Vegan

BIO Ground Cardamom 50 g - Sonnentor
€7.50
BIO Carob - GymBeam

BIO

Vegan

BIO Carob - GymBeam
€5.95
(€29.75/ kg)
Blanched Almonds - GymBeam

Vegan

Blanched Almonds - GymBeam
€9.50
(€19.00/ kg)
BIO Chickpeas - Ready to Eat - VanaVita

BIO

Vegan

BIO Chickpeas - Ready to Eat - VanaVita
From€1.95
(€13.00/ kg)
Volkoren Crispbreads - Wasa
Volkoren Crispbreads - Wasa
€2.80
(€10.77/ kg)
BIO Banana 200 g - GymBeam

BIO

Vegan

BIO Banana 200 g - GymBeam
€5.95
(€29.75/ kg)
BIO Coconut Milk 400 ml - VanaVita

BIO

Vegan

BIO Coconut Milk 400 ml - VanaVita
€2.80
(€7.00/ l)
Bronxe Erytritol 1000 g - Xucker

Vegan

Bronxe Erytritol 1000 g - Xucker
€19.95
(€19.95/ kg)
BIO Seitan - VanaVita
Made in Netherlands
BIO Seitan - VanaVita
From€4.50
(€22.50/ kg)
Roast Beef with Thyme - Adventure Menu
Roast Beef with Thyme - Adventure Menu
€10.95
(€54.75/ kg)
Lyophilized Pineapple - GymBeam

Vegan

Lyophilized Pineapple - GymBeam
€7.95
(€79.50/ kg)
Fit Breakfast Cereals - Sante
Fit Breakfast Cereals - Sante
€1.95
(€8.67/ kg)
BIO Partly De-Oiled Hazelnut Flour - Ölmühle Solling
Made in Germany
BIO Partly De-Oiled Hazelnut Flour - Ölmühle Solling
€9.50
(€19.00/ kg)
Gelling Powder 2:1 - Xucker

Vegan

Gelling Powder 2:1 - Xucker
€14.50
(€14.50/ kg)
BIO Mr. Wong‘s Rice Spice Mix 40 g - Sonnentor

BIO

Vegan

BIO Mr. Wong‘s Rice Spice Mix 40 g - Sonnentor
€4.50
(€112.50/ kg)
Nutty Mix with Strawberries - GymBeam

Vegan

Nutty Mix with Strawberries - GymBeam
€11.50
(€38.33/ kg)
Apricot Jam - Xucker

Vegan

Apricot Jam - Xucker
€5.95
(€27.05/ kg)
Items 337-360 out of 432